środa, 23 sierpnia 2023

Na co pomaga sok z aronii? Kto na świecie jest największym producentem tego owocu?

 Sok z aronii to pyszny i zdrowy napój, który ma wiele korzyści dla organizmu. Według mojego wyszukiwania w sieci, sok z aronii pomaga na takie choroby i dolegliwości jak:

Sok z aronii można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie. Najlepszy jest sok z aronii świeżych lub mrożonych, bez dodatku cukru lub konserwantów. Sok z aronii można pić samodzielnie lub dodawać do herbaty, mleka lub innych napojów. Sok z aronii można też wykorzystać do robienia nalewek lub win.

Swoje właściwości lecznicze sok z aronii zawdzięcza zawartości witamin i minerałów. Aronia jest bogata w witaminę P, która jest też bioflawonoidem, nadającym wyjątkową barwę jej owocom. Jednakże bioflawonoidy odpowiadają również za ochronę organizmu przed wirusami, grzybami i bakteriami, a nawet chronią przed szkodliwym działaniem słońca. Dzięki zawartości bioflawonoidów w aronii, sok z jagód tej rośliny wpływa korzystnie na układ odpornościowy organizmu. W aronii występują flawonoidy, takie jak: kwercetyna, rutyna, katechiny, leukocyjany i antocyjany. W owocach aronii można znaleźć też witaminy B2, B3, B9 (kwas foliowy), C i E. Bioflawonoidy poprawiają wchłanianie witaminy C, więc działa ona jeszcze efektywniej, a z kolei obecność witaminy C poprawia wchłanianie witaminy E. Wszystkie te witaminy razem pełnią funkcję przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami, zmianami degeneracyjnymi czy rozwojem komórek nowotworowych. Witamina C oprócz tego przyczynia się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci. Zresztą, jeśli chodzi o skórę to aronia, a raczej preparaty z niej wykonane chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVB .

Uprawy Aronii w Polsce i na Świecie  - kto największym producentem ?

Aronia jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, ale uprawiana jest także w Europie, Azji i Australii. Aronia należy do rodziny różowatych i ma małe, ciemnofioletowe owoce o kwaśnym smaku i wysokiej zawartości antyoksydantów 1.

Według mojego wyszukiwania w sieci, Polska jest największym producentem aronii na świecie. W 2020 roku Polska wyprodukowała około 40 tysięcy ton aronii, co stanowiło ponad 60% światowej produkcji 2. Na drugim miejscu była Rosja z około 10 tysięcy ton, a na trzecim Niemcy z około 5 tysięcy ton 2. Inne kraje, które uprawiają aronię to m.in. Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Węgry, Francja, Włochy i Hiszpania 23.

Zbiory aronii w Polsce są dość stabilne i wynoszą średnio około 40 tysięcy ton rocznie . Plonowanie aronii zależy od wielu czynników, takich jak odmiana, wiek plantacji, nawożenie, nawadnianie, ochrona przed chorobami i szkodnikami oraz warunki pogodowe . Aronia jest rośliną odporną na suszę i mróz, ale może być podatna na przymrozki wiosenne i gradobicie . Zbiory aronii w Polsce przypadały na ostatnie dni sierpnia – początek września .

W 2021 roku zapowiada się sezon dobrych plonów i wysokiej jakości owoców aronii w Polsce . Nie występowały zjawiska pogodowe mogące wpłynąć negatywnie na owocowanie krzewów. W plonie duży jest udział jagód ładnych i dobrze wyrośniętych. Zainteresowanie przetwórców owocami aronii jest wysokie. Zapotrzebowanie na czarne owoce przerobowe jest w tym roku spore. Ceny owoców aronii są jednak niskie i nie satysfakcjonują plantatorów. Stawki za owoce z upraw konwencjonalnych zbieranych kombajnowo wynoszą obecnie 1,1 – 1,2 zł za kg. Owoce z plantacji ekologicznych wyceniane są na ponad 3 zł za kg .

Mam nadzieję, że to pomogło Ci dowiedzieć się więcej o zbiorach aronii w Polsce i na świecie. Jeśli masz jakieś inne pytania, proszę śmiało pytać. 😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty