niedziela, 7 lipca 2024

Historia o biednym Jasiu i bogatym Hansie - ile Niemiec , a ile Polak mógł kupić auta (jego część) za swoje zarobki w ciągu ostatnich 25 lat

 Dawno, dawno temu, w czasach, gdy euro było jeszcze silniejsze niż złoty, żyli sobie dwa sąsiedzi: biedny Jaś z Polski i bogaty Hans z Niemiec. Jaś ledwo wiązał koniec z końcem, jeżdżąc starym, zardzewiałym polonezem, podczas gdy Hans paradował wypasionym mercedesem, zmieniając go co roku na nowszy model.



Pewnego dnia, Hans, z nutką żalu w głosie, oznajmił Jasiowi: "Już mnie ten mercedes nie cieszy. Kupiłem sobie nową Teslę i muszę pozbyć się starego auta. Może ty go weźmiesz?".

Jaś, z niedowierzaniem w oczach, przeliczył w myślach oszczędności i z trudem wydusił z siebie: "Ale panie Hansie, ja na taki samochód to nigdy nie zarobię!".

Hans, z nutką wyższości w głosie, odparł: "Spokojnie, Jasiu, dam ci go za pół ceny. W końcu jestem bogatym Niemcem, a ty biednym Polakiem. Muszę ci jakoś pomóc."

Jaś, urażony tą protekcjonalną uwagą, ale kuszony wizją posiadania mercedesa, zgodził się na zakup.

W dniu transakcji, gdy Hans przekazywał Jasiowi kluczyki, łzy cisnęły mu się do oczu. "Będę tęsknił za tym mercedesem", wyznał z żalem. "Tyle kilometrów razem przejechaliśmy...".

Jaś, zdziwiony tą nagłą zmianą nastawienia Hansa, zapytał: "Ale dlaczego pan płacze, panie Hansie? Przecież kupił pan nową Teslę!".

Hans westchnął ciężko i wyznał: "Tak, to prawda. Ale martwi mnie przyszłość Niemiec. Tyle tych imigrantów przyjeżdża... Nie wiem, co z tego będzie...".

Jaś, patrząc na Hansa z politowaniem, pomyślał: "Cóż, bogactwo nie zawsze daje szczęście. Czasem wystarczy stary mercedes i świadomość, że ma się kogoś bliskiego, z kim można pogadać."

I tak oto biedny Jaś stał się dumnym posiadaczem mercedesa, a bogaty Hans, mimo swojej fortuny, zmagał się z lękiem o przyszłość.

Część samochodu, jaką mogliby kupić Polacy i Niemcy za swoje minimalne zarobki w latach 1999-2024:



  • W 1999 roku Niemiec mógł kupić za swoje minimalne zarobki ponad 6 razy więcej małego auta niż Polak.
  • W 2024 roku różnica ta wzrosła do ponad 20 razy.
  • Oznacza to, że w 2024 roku Niemiec musiałby pracować zaledwie 5 dni, aby zarobić na małego fiata, podczas gdy Polak musiałby pracować ponad 100 dni.
  • Te dane pokazują ogromną różnicę w poziomie życia między Polską a Niemcami w tym okresie.

Należy jednak pamiętać, że te liczby nie uwzględniają wielu innych czynników, takich jak:

  • Koszty utrzymania (np. ceny żywności, mieszkania i transportu)
  • Dostęp do usług publicznych (np. opieka zdrowotna i edukacja)
  • Poziom bezpieczeństwa
  • Jakość życia

Dlatego też, porównując poziom życia w Polsce i Niemczech, należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, a nie tylko dane dotyczące minimalnych zarobków.

1 komentarz:

  1. Gdzie z tych danych wychodzi różnica 20 razy? Jak by nie liczyć wychodzi 3,32 raza.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty