wtorek, 5 lipca 2022

Choroba rybiej łuski, objawy, dolegliwości, leczenie i domowe sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem

 Zimą zwykle doświadczasz suchości różnych części ciał, a czasami pojawia się również sucha skóra. Jest to całkiem normalny i ogólny proces, ale jeśli zdarzy się to na szczególnie większym obszarze  ciała, może to być powodem do niepokoju. Choroba rybiej łuski to schorzenie skóry, które występuje w podobnej postaci jak sucha skóra. Dzieci są bardziej podatne na chorobę rybiej łuski, ponieważ mają tendencję do częstszego wysuszania lub martwej skóry. W tej chorobie skóry martwa skóra gromadzi się na innej normalnej skórze. Nie powoduje to większych szkód dla organizmu, ale może być bardzo nieprzyjemne i prowadzić do dalszych problemów skórnych, które mogą być problematyczne.


Co to jest choroba rybiej łuski?

Rozmawialiśmy z dr Subhash Tiwari, starszym dermatologiem ze szpitala BNK w Lucknow, aby dowiedzieć się więcej o chorobie rybiej łuski. Wyjaśnił, że stan ten występuje, gdy martwy naskórek nie złuszcza się, a komórki pozostają na skórze przez długi czas. Prowadzi to do powstania wzoru rybiej łuski na całej powierzchni skóry, która jest bardzo łuszcząca się i sucha. Nie znika nawet po nałożeniu kremów nawilżających. Te plamy na skórze mogą być ograniczone do określonej przestrzeni lub mogą zajmować dużą powierzchnię, na której można je nazwać ciężkim przypadkiem choroby rybiej łuski. Oficjalna nazwa tej choroby to rybia łuska pospolita. W większości tych schorzeń dotyczy pleców, ramion, brzucha i nóg osoby.

Objawy choroby rybiej łuski

Choroba ta nasila się w okresie zimowym, kiedy suchość wzrasta i powoduje więcej martwych komórek. Z powodu suchości powietrza i chłodu sytuacja może się pogorszyć. Ale może to również dotyczyć spędzania czasu w obecności klimatyzatora. Nasz ekspert twierdzi, że dłuższe przebywanie w strefie klimatyzacji przez kilka dni może mieć taki sam efekt na skórze. Przeważnie ludzie mają głębokie, bolesne pęknięcia, które rozwijają się z czasem i mogą wpływać na dłonie i podeszwy stóp.

Jakie są objawy:

  • Łuszcząca się skóra głowy
  • Swędząca skóra
  • Łuski w kształcie wielokąta na skórze
  • Bardzo sucha skóra
  • Zagęszczona skóra

Przyczyny choroby rybich łusek

Choroby rybich komórek są obecne od urodzenia lub kilka lat po porodzie. W typowych przypadkach choroba ta znika już we wczesnym dzieciństwie. Ale niektórzy ludzie mają objawy ponownie, a dla innych może powrócić również w wieku dorosłym. Ten stan skóry ma nawet genetyczny wpływ na transmisję. Choroba rybiej łuski ma również wzór autosomalny dominujący. Oznacza to, że tylko jeden rodzic musi posiadać zmutowany gen, aby przekazać go swoim dzieciom. Może to być jedna z najczęstszych dziedzicznych chorób skóry.

Dorośli w rzadkich przypadkach mają chorobę rybiej łuski. Ichthyosis vulgaris może być wywołana nawet wtedy, gdy rodzice dziecka lub osoby nie posiadają wadliwego genu. Niektóre osoby cierpiące na chorobę komórek rybich w wieku dorosłym mogą nawet cierpieć na nią wraz z bardzo poważnymi komplikacjami, takimi jak:

  • Nowotwór
  • Niewydolność nerek
  • Choroba tarczycy
  • Efekt uboczny niektórych rodzajów leków
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Rogowacenie mieszkowe
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Ciężkie formy egzemy

Choroba rybiej łuski może w rzeczywistości wpływać na twoją skórę w taki sposób, że możesz nawet nie mieć ochoty jej dotykać. Białe lub czerwone guzki na skórze mogą powodować wiele problemów skórnych i mogą wyglądać jak trąd. W

Leczenie rybiej łuski pospolitej

Niestety nie ma jako takiego leczenia tej choroby. Jednak objawy można opanować, stosując same zabiegi domowe.

Zabiegi domowe

1. Pocieranie skóry loofą podczas kąpieli może faktycznie pomóc w usunięciu nadmiaru skóry. Nawet pumeks może skutecznie wykonać tę pracę.

2. Inną metodą jest nakładanie kremu nawilżającego na skórę w regularnych odstępach czasu lub stosowanie glikolu propylenowego w zwykłym kremie. Ta substancja chemiczna może faktycznie pomóc w nawilżeniu skóry. Stosowanie produktów takich jak mocznik mlekowy, kwas salicylowy może pomóc w pozbyciu się martwych komórek.

3. Aby zapobiegać tej chorobie lub polepszyć sytuację (zmniejszyć dolegliwości), możesz nawet spróbować mieć w domu nawilżacz, który może dodać wilgoć do powietrza. Pomoże to zapobiec pogorszeniu się stanu skóry spowodowanej chorobą rybiej łuski.

Źródło 

https://www.onlymyhealth.com/fish-scale-disease-symptoms-causes-treatment-1649071106

Jeśli chcesz przeczytać inne ciekawe poradniki i wpisy kliknij linki poniżej 

Czy zimna woda może zabić plemniki  - pogorszyć nasienie męskie?

10 produktów spożywczych bogatych w biotynę (witamina B7) - Dlaczego spożywanie tej witaminy jest ważne?

Jakie są objawy półpaśca? 

Przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) - jakie objawy, jak leczyć i co powoduje pojawienie się tej choroby?

12 Domowych sposobów na nieżyt nosa oraz dolegliwości alergiczne 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty