niedziela, 17 lipca 2022

Kleszcze - jak sobie radzić z tymi niewdzięcznikami ?

 Możesz ich nie lubić, ale kleszcze to rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć, jeśli chodzi o rekreację na świeżym powietrzu. Mogą przenosić poważne choroby, dlatego musimy podjąć środki ostrożności. Od odpowiedniej odzieży po najlepsze repelenty, masz opcje ochrony siebie i swojego zwierzaka przed kleszczami.


Kleszcze są częścią życia, jeśli chodzi o spędzanie czasu w lesie lub na łonie przyrody. Kiedy masz wystarczająco dużo przygód na świeżym powietrzu, natkniesz się na kilka kleszczy. Niestety mogą przenosić różne choroby, więc musisz chronić siebie i swojego zwierzaka. Na szczęście masz kilka opcji do wyboru. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby poradzić sobie z kleszczami ORAZ jak je bezpiecznie usunąć. Ilu znasz ludzi, że paja miłośią do kleszczyka? Szczerze mówiąc nie znam nikogo, kto dba o małe robale, ale w wielu częściach świata są one po prostu częścią przygody na świeżym powietrzu. To nie znaczy, że nie powinniśmy próbować się przed nimi chronić. Mogą przenosić mnóstwo paskudnych wirusów i chorób, takich jak borelioza, gorączka plamista Gór Skalistych, Tularemia i wiele innych chorób, których nie potrafię wymówić. Niektóre ukąszenia kleszcza mogą nawet uczulić na czerwone mięso! Krótko mówiąc, nie chcesz, aby kleszcze cię skubały. Nie pozwól, by powstrzymało Cię to przed wyjściem z domu i cieszeniem się lasem tego lata — w tym poście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak radzić sobie z kleszczami.

Wszystkie kleszcze nie są równe

Dorastając w skautach i biwakując na Środkowym Zachodzie, po prostu założyłem, że kleszcze to kleszcze. Nie tak moi przyjaciele! Tutaj w USA mamy do czynienia z szeroką gamą małych pajęczaków. Muszę ci powiedzieć, że trochę szczęścia zniknęło z mojego życia, gdy dowiedziałem się, że mamy dziewięć rodzimych gatunków kleszczy, które będą gryźć ludzi. DZIEWIĘĆ! Oto one:

  • Kleszcz amerykański lub kleszcz drzewny
  • Kleszcz czarnonogi lub kleszcz jelenia.
  • Brązowy kleszcz psa lub kleszcz hodowlany
  • Kleszcz z Wybrzeża Zatoki Meksykańskiej
  • Kleszcz Samotnej Gwiazdy lub Kleszcz Indyka
  • Kleszcz z Gór Skalistych
  • Zachodni kleszcz czarnonogi
  • Miękki kleszcz
  • Kleszcz świstaka

Mamy nawet inwazyjny gatunek kleszcza, o który musimy się teraz martwić — azjatyckiego kleszcza bydlęcego.

Te różne gatunki nie przenoszą tych samych chorób, więc warto dowiedzieć się, który kleszcz co przenosi i gdzie prawdopodobnie się z nimi spotkasz. Sprawdź ten przewodnik identyfikacyjny, który pomoże ci odróżnić małe dranie i poinformuje cię, jakie choroby przenoszą. Spośród tych dziesięciu gatunków, najczęstszymi gryzoniami ludzi są kleszcz czarnonogi lub kleszcz jeleni, kleszcz samotnej gwiazdy i kleszcz amerykański.


Musimy się chronić

Częstość występowania chorób odkleszczowych stale rośnie. Niedobre wieści dla tych z nas, którzy spędzają czas w lesie. I nie myśl, że chłodna pogoda cię przed nimi uchroni; wiele kleszczy pozostanie aktywnych w temperaturach od -1  stopni Celsjusza. Musimy się upewnić, że odpowiednio się chronimy. Na szczęście istnieje kilka dość prostych kroków, które możemy podjąć, aby kleszcze nie czuły się zbyt komfortowo na naszej skórze.

W przeciwieństwie do tego, czego nauczyłem się w Scouts, kleszcze nie wiszą na drzewach i spadają na ciebie z góry. Mają tendencję do przyczepiania się do nóg przechodzących zwierząt – i ludzi – blisko ziemi. Mogą dość szybko czołgać się po ciele, ale najprawdopodobniej zaczną na twoich stopach lub nogach. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść.

Wolałbym zajmować się kleszczami, zanim wbiją mi kły (lub hipostomy) w moją skórę. Nie zawsze jest to możliwe, ale możemy zrobić, co w naszej mocy, aby ich uniknąć na kilka różnych sposobów.

Noś odpowiednie ubrania

Jednym z najlepszych sposobów ochrony jest noszenie długich spodni i butów z zakrytymi palcami. Jeśli twoje spodnie są jasne, prawdopodobnie łatwiej dostrzeżesz kleszcze, gdy wspinają się na twoje nogi. W obszarach z dużą ilością kleszczy należy również rozważyć wsunięcie spodni do skarpet. Możesz wyglądać głupio, ale to przewyższa zarażenie się boreliozą.

Wykonuj regularne kontrole czy masz kleszcze po każdej wycieczce, a nawet w trakcie

Ponieważ potrafią się wspinać tak szybko, należy sprawdzić, czy na spodniach, butach i skarpetkach nie ma kleszczy. Rób to regularnie, aby móc je złapać, zanim wejdą pod twoje ubranie. Przejrzyj wszystko szybko. Jeśli znajdziesz kleszcza, możesz odrzucić go do lasu. Jest to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z kleszczami — rutynowa kontrola co jakiś czas wyłapuje małe szkodniki, zanim zdążą cię ugryźć. Upewnij się, że wykonałeś dokładną kontrolę również po powrocie do domu. Zawsze dobrze sobie radzę pod prysznicem i gdy  wysycham. Sprawdź swoje pachy i krocze — kleszcze uwielbiają miejsca, które stają się gorące i wilgotne, i lepiej złapać je wcześniej niż później.




Użyj środków odstraszających

Oczywiście w obszarach, w których występują kleszcze, regularne kontrole mogą nie wystarczyć. Powinieneś również używać repelentów, aby powstrzymać kleszcze przed przyczepieniem się do ciebie. Możesz skorzystać np. z poniższego 



Traktuj swoje ubrania permetryną

Permetryna  zabija kleszcze. To powiedziawszy, nie możesz używać permetryny na skórze – nie dlatego, że jest niebezpieczna, ale raczej dlatego, że rozpadnie się na ludzkiej skórze w ciągu około 15 minut, pozostawiając cię bez ochrony. Rozwiązanie? Potraktuj odzież permetryną. 

Możesz kupić odzież, która jest wstępnie przygotowana z permertyną, lub możesz kupić własną i poddać obróbce . Polecam w tym celu Permetrynę Sawyera — wystarczy na około sześć tygodni lub sześć myć, zanim trzeba będzie ponownie nałożyć. Jeśli nic więcej, spryskaj buty i skarpetki lekkim sprayem, zanim wyruszysz do lasu.

Jak radzić sobie z kleszczami na ciele?



Jeśli masz kleszcza pełzającego po tobie, ale jeszcze nie osadził się w twojej skórze, możesz go po prostu zdjąć i wyrzucić. Bez szkody, bez faulu. Dopiero po tym, jak zagnieżdżą się w twojej skórze, trudno jest poradzić sobie z kleszczami. Powiedzmy, że tak się dzieje — znajdujesz kleszcza po tym, jak udało mu się wbić w skórę. Co robisz?

W ciągu ostatnich 30 lat słyszałem wiele rad w tej sprawie. Prawie wszystkie źłę. Oto kilka rzeczy, których NIE należy robić, aby usunąć osadzonego kleszcza.

  • Nie smaruj kleszcza alkoholem, zmywaczem do paznokci, lakierem do paznokci ani mydłem do naczyń.
  • Nie próbuj spalić go zapałką lub papierosem.
  • Nie stosuj olejków eterycznych.
  • Nie łap kleszcza między łbem a odwłokiem, aby spróbować go wyciągnąć.
  • Nie zdrapuj go ani nie próbuj go wykręcać.

W najlepszym razie te techniki po prostu nie działają. W najgorszym przypadku poruszą kleszcza i oderwą jego części gębowe w skórze, prowadząc do infekcji. Jednak każdej wiosny i lata widzę te same informacje, które krążą po Facebooku. Pomiń to wszystko. Istnieją dwa bardzo proste sposoby radzenia sobie z kleszczami, gdy już się zagnieżdżą.

Metoda 1. Użyj klucza kleszczowego


Klucz kleszczowy jest prosty i łatwy w użyciu. Wystarczy umieścić otwór nad kleszczem, a następnie pociągnąć klucz w dół, aż kleszcz zahaczy się w najwęższej części otworu. Jedno gładkie pociągnięcie bezpiecznie usunie całego kleszcza, łącznie z głową. Działa to świetnie na psach, które niekoniecznie siedzą nieruchomo podczas usuwania kleszczy, ale równie dobrze wykonasz tę pracę u każdej osoby z osadzonym kleszczem. 

Metoda 2. Użyj pęsety

Za pomocą pęsety można również skutecznie usunąć osadzone kleszcze. Oto instrukcje CDC, jak to zrobić:

1. Użyj pęsety z cienką końcówką, aby chwycić kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry.

2. Pociągnij w górę ze stałym, równomiernym naciskiem. Nie skręcaj ani nie szarp kleszcza; może to spowodować oderwanie części gęby i pozostanie w skórze. Jeśli tak się stanie, usuń części gębowe pęsetą. Jeśli nie możesz łatwo usunąć pęsetą, zostaw je  i pozwól skórze się zagoić.

3. Po usunięciu kleszcza dokładnie oczyść miejsce ukąszenia i dłonie alkoholem lub mydłem i wodą.

4. Nigdy nie miażdż kleszcza palcami. Pozbądź się żywego kleszcza, wkładając go do alkoholu, umieszczając w szczelnie zamkniętej torbie/pojemniku, owijając szczelnie taśmą lub spłukując w toalecie.


Miej oko na ugryzienie

Po usunięciu osadzonego kleszcza i oczyszczeniu obszaru, chcesz mieć oko na miejsce usunięcia i zwracać uwagę na swoje zdrowie. Jeśli pojawi się gorączka lub wysypka, natychmiast udaj się do lekarza. To samo dotyczy sytuacji, gdy zaczynasz czuć się zmęczony lub masz uporczywy ból głowy. Choroba z Lyme często powoduje wyraźną wysypkę w kształcie dziesiątki, ale nie zawsze. Nawet jeśli minęło kilka tygodni od usunięcia kleszcza, jeśli zaczniesz wykazywać jakiekolwiek objawy, chcesz się upewnić, że nie masz żadnych chorób przenoszonych przez kleszcze. Obejmuje to chorobę z Lyme. Poinformuj swojego lekarza o ukąszeniu kleszcza, o tym, gdzie myślisz, że na ciebie wszedł i kiedy cię ugryzł.


Nic nie jest idealne

Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, jeśli spędzasz wystarczająco dużo czasu w terenie, w końcu złapiesz kleszcza. Mam nadzieję, że znajdziesz go, zanim zdąży się osadzić, albo przynajmniej wiesz już jak radzić sobie z tymi małymi robalami, jeśli zdołają się wgryźć. Cokolwiek robisz, nie pozwól, aby kleszcze uniemożliwiły Ci cieszenie się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Nie musisz popadać w paranoję, jeśli upewnisz się, że jesteś przygotowany. Większość poszukiwaczy przygód musi radzić sobie z kleszczami w takim czy innym momencie. Po prostu miej pod ręką odpowiednią odzież i repelenty i nie zapomnij regularnie sprawdzać siebie  podczas wędrówek i biwakowania, a poradzisz sobie z małymi pasożytami jak profesjonalista.

Na koniec film instruktażowy jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza ze skóry 


Źródło 

https://intrepiddaily.com/how-to-deal-with-ticks/


Jeśli chcesz przeczytać inne ciekawe poradniki i wpisy kliknij linki poniżej 

Cher (Cherilyn Sarkisian) chora na tajemniczego wirusa  - zmaga się z nim od wielu lat

Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić? Porady 

Dostarlimab - lek przyszłości do walki z rakiem 

7 gwiazd (celebrytów) które mają toczeń rumieniowaty 

Toczeń rumieniowaty układowy - wszystko co powinieneś wiedzieć na temat tej choroby 

Czy zimna woda może zabić plemniki  - pogorszyć nasienie męskie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty