środa, 19 czerwca 2024

Jaka jest różnica w wartościach odżywczych między migdałami blanszowanymi i zwykłymi?

 Różnica w wartości odżywczych między migdałami blanszowanymi a zwykłymi jest niewielka, ale istotna. Blanszowanie migdałów to proces usuwania zewnętrznej, ciemnobrązowej skórki poprzez zanurzenie ich w gorącej wodzie¹. Skórka migdałów jest bogata we flawonoidy i inne związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne¹. Usunięcie skórki w wyniku blanszowania zmniejsza zawartość tych związków, co może wpływać na niektóre właściwości odżywcze migdałów¹.

Pod względem zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów, różnice są minimalne i nie wpływają znacząco na ogólną wartość energetyczną migdałów¹. Jednakże, proces blanszowania może prowadzić do częściowej utraty witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2) i niacyna (witamina B3), ze względu na ich termolabilność i rozpuszczalność w wodzie¹.

Blanszowane migdały mogą mieć nieco słodszy smak i jasny, kremowy odcień¹. Są one również łatwiejsze do strawienia i mogą mieć zwiększoną bioakcesyjność niektórych minerałów, ponieważ zawierają mniej kwasu fitynowego, który może hamować wchłanianie ważnych minerałów³.

Wybór między migdałami blanszowanymi a zwykłymi powinien być dokonywany z uwzględnieniem celów dietetycznych i preferencji smakowych¹.

A co z błonnikiem? 

Zawartość błonnika w migdałach blanszowanych jest nieco niższa niż w migdałach ze skórką. Skórki migdałów zawierają dużą ilość błonnika, który jest rodzajem węglowodanów¹. W związku z tym, po usunięciu skórki w procesie blanszowania, zawartość błonnika w migdałach blanszowanych maleje. 

Dla przykładu, w 100 gramach migdałów ze skórką znajduje się około **12.5 gramów błonnika**². Po blanszowaniu, ta ilość może się zmniejszyć, ponieważ skórka, która jest usunięta, stanowi znaczące źródło błonnika. Chociaż różnica w zawartości błonnika nie jest drastyczna, to jednak dla osób, które chcą zwiększyć spożycie błonnika w swojej diecie, migdały ze skórką mogą być lepszym wyborem¹.

(1) Migdały blanszowane - właściwości i zastosowanie - Go4taste. https://go4taste.pl/blog/migdaly-blanszowane/.

(2) Migdały - wartości odżywcze i witaminy - Wszystko o jedzeniu. https://wszystkoojedzeniu.pl/migdaly-wartosci-odzywcze-witaminy.

(3) Po co blanszować migdały? Jakie mają właściwości? Najważniejsze .... https://koscierski.info/artykul/po-co-blanszowac-migdaly/1491522.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty