sobota, 9 lipca 2022

Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić? Porady

 Choroba lokomocyjna (choroba lokomocyjna) jest powszechna, szczególnie u dzieci. Jest to spowodowane powtarzającymi się nietypowymi ruchami podczas podróży, które wysyłają silne (czasem mylące) sygnały do ​​czujników równowagi i pozycji w mózgu.

Powtarzające się ruchy, takie jak poruszanie się po wybojach lub w kółko, wysyłają do mózgu wiele wiadomości. Jeśli jesteś w pojeździe, szczególnie jeśli skupiasz się na rzeczach, które znajdują się w pojeździe razem z tobą, sygnały, które twoje oczy wysyłają do mózgu, mogą powiedzieć mu, że twoja pozycja się nie zmienia, podczas gdy mechanizmy równowagi mówią inaczej.

Mechanizmy równowagi ucha wewnętrznego również odbierają inne sygnały niż te, które widzą twoje oczy, co następnie wysyła do mózgu mieszane, mylące wiadomości. To pomylenie wiadomości powoduje następnie objawy choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna może być również wywoływana przez niepokój lub silne zapachy, takie jak jedzenie lub benzyna. Czasami próba przeczytania książki lub mapy może wywołać chorobę lokomocyjną. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych granie w gry komputerowe może czasami wywoływać chorobę lokomocyjną.

Choroba lokomocyjna występuje częściej u dzieci, a także u kobiet. Na szczęście wiele dzieci wyrasta z choroby lokomocyjnej. Nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie chorują na chorobę lokomocyjną bardziej niż inni. Objawy mogą pojawić się w samochodach, pociągach, samolotach i łodziach oraz w wesołych miasteczkach itp. Objawy zwykle ustępują po zakończeniu podróży; jednak nie zawsze. U niektórych osób trwają kilka godzin, a nawet dni po zakończeniu podróży.

Objawy choroby lokomocyjnej to:

  • Mdłości (nudności).
  • Wzrost pracy ślinianek (nadmierna produkcja śliny)
  • Bóle głowy
  • Czujcie zimna i blednięcie skóry
  • Czucie się słabym


Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?

Oto kilka ogólnych wskazówek, jak uniknąć choroby lokomocyjnej.


1. Przygotuj się do podróży

Nie jedz obfitego posiłku przed podróżą. Najlepsze jest lekkie jedzenie na bazie węglowodanów, takie jak płatki zbożowe na godzinę lub dwie przed podróżą.

Podczas długich podróży spróbuj przerwać podróż, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, napić się zimnej wody i, jeśli to możliwe, wybrać się na krótki spacer.

2. Zaplanuj gdzie masz usiąść 

Ogranicz ruch do minimum. Na przykład usiądź z przodu samochodu, nad skrzydłem samolotu lub na pokładzie pośrodku łodzi.

Na łodzi pozostań na pokładzie i unikaj stołówki lub siedzenia, gdzie możesz poczuć zapach silników.

Oddychanie i zapach

Jeśli to możliwe, oddychaj świeżym powietrzem. Na przykład otwórz okno samochodu.

Unikaj silnych zapachów, zwłaszcza oparów benzyny i oleju napędowego. Może to oznaczać zamknięcie okna i włączenie klimatyzacji lub unikanie obszaru silnika łodzi.

Używanie oczu i uszu w inny sposób

Zamknij oczy (i trzymaj je zamknięte przez całą podróż). Zmniejsza to sygnały „pozycyjne” z oczu do mózgu i zmniejsza zamieszanie.

Nie próbuj czytać.

Spróbuj posłuchać książki audio z zamkniętymi oczami. Istnieją pewne dowody na to, że rozpraszanie mózgu sygnałami dźwiękowymi może zmniejszyć wrażliwość na sygnały ruchu.

Spróbuj zasnąć – działa to głównie dlatego, że masz zamknięte oczy, ale możliwe jest, że Twój mózg jest w stanie ignorować niektóre sygnały ruchu, gdy śpisz.

Nie czytaj ani nie oglądaj filmów.

Wskazane jest, aby nie oglądać poruszających się obiektów, takich jak fale lub inne samochody. Nie patrz na rzeczy, które twój mózg oczekuje, że pozostaną w bezruchu, jak na książkę w samochodzie. Zamiast tego spójrz przed siebie, nieco ponad horyzont, w ustalonym miejscu.

Jeśli jesteś kierowcą, masz mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lokomocyjnej. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że stale koncentrujesz się na drodze przed Tobą i dostrajasz się do ruchów, których oczekujesz od pojazdu. Jeśli nie jesteś lub nie możesz być kierowcą, pomocne może być siedzenie z przodu i obserwowanie tego, co ogląda kierowca.

Delikatne traktowanie brzucha

Unikaj ciężkich posiłków lub alkoholu przed podróżą i w jej trakcie. Warto również unikać pikantnych lub tłustych potraw.

Spróbuj „okiełznać brzuszek” łykami zimnej wody lub słodkim, gazowanym napojem. Zalecane jest piwo z colą lub imbirem.

Zabiegi alternatywne

Sea-Bands® to mankiety, które nosisz na nadgarstkach, aby wywierać nacisk na punkty akupresury, które według medycyny chińskiej wpływają na chorobę lokomocyjną. Niektórzy ludzie uważają, że są skuteczne.

Wydaje się, że leki homeopatyczne pomagają niektórym ludziom i nie powodują senności. Zwykły środek homeopatyczny nazywa się „nux vom”. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Źródło

https://patient.info/travel-and-vaccinations/health-advice-for-travel-abroad/motion-travel-sickness


Jeśli chcesz przeczytać inne ciekawe poradniki i wpisy kliknij linki poniżej 

Dostarlimab - lek przyszłości do walki z rakiem 

7 gwiazd (celebrytów) które mają toczeń rumieniowaty 

Toczeń rumieniowaty układowy - wszystko co powinieneś wiedzieć na temat tej choroby 

Czy zimna woda może zabić plemniki  - pogorszyć nasienie męskie?

10 produktów spożywczych bogatych w biotynę (witamina B7) - Dlaczego spożywanie tej witaminy jest ważne?

Przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) - jakie objawy, jak leczyć i co powoduje pojawienie się tej choroby?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty