Błonica to poważna infekcja wywołana przez szczepy bakterii zwane Corynebacterium diphtheriae, które wytwarzają toksynę (truciznę). Może prowadzić do trudności w oddychaniu, niewydolności serca, paraliżu, a nawet śmierci. CDC zaleca szczepionki dla niemowląt, dzieci, nastolatków i dorosłych w celu zapobiegania błonicy.
Przed wprowadzeniem szczepionek błonica była główną przyczyną zgonów dzieci na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na sukces amerykańskiego programu szczepień, błonica jest obecnie prawie niespotykana w Stanach Zjednoczonych. Jednak choroba nadal powoduje choroby na całym świecie, aw ostatnich latach odnotowano epidemie. W 2018 r. kraje zgłosiły Światowej Organizacji Zdrowia ponad 16 000 przypadków błonicy i prawdopodobnie jest ich znacznie więcej.
Bakterie błonicy przenoszą się z człowieka na człowieka, zwykle drogą kropelkową, np. podczas kaszlu lub kichania. Ludzie mogą również zachorować, dotykając zakażonych otwartych ran lub wrzodów.
1. Objawy
Błonica może infekować drogi oddechowe i skórę. Objawy błonicy zależą od dotkniętej części ciała.
Bakterie najczęściej infekują układ oddechowy, który obejmuje części ciała biorące udział w oddychaniu. Kiedy bakterie dostaną się i przyczepią do wyściółki układu oddechowego, mogą powodować:
- Słabość
- Ból gardła
- Łagodną gorączkę
- Opuchnięte gruczoły na szyi
Bakterie wytwarzają toksynę (truciznę), która zabija zdrowe tkanki w układzie oddechowym. W ciągu dwóch do trzech dni martwa tkanka tworzy grubą, szarą powłokę, która może gromadzić się w gardle lub nosie. Eksperci medyczni nazywają tę grubą, szarą powłokę „pseudomembraną”. Może zakrywać tkanki w nosie, migdałkach, krtani i gardle, utrudniając oddychanie i połykanie.
Jeśli toksyna dostanie się do krwiobiegu, może spowodować uszkodzenie serca, nerwów i nerek.
Bakterie mogą również infekować skórę, powodując otwarte rany lub owrzodzenia. Jednak infekcje skóry związane z błonicą rzadko powodują jakąkolwiek inną ciężką chorobę.
2. Powikłania
Powikłania błonicy oddechowej (kiedy bakterie zakażają części ciała biorące udział w oddychaniu) mogą obejmować:
- Niedrożność dróg oddechowych
- Uszkodzenie mięśnia sercowego (zapalenie mięśnia sercowego)
- Uszkodzenie nerwów (polineuropatia)
- Utrata zdolności poruszania się (porażenie)
- Niewydolność nerek
U niektórych osób błonica oddechowa może prowadzić do śmierci. Nawet po leczeniu umiera około 1 na 10 pacjentów z błonicą oddechową. Bez leczenia nawet połowa pacjentów może umrzeć z powodu choroby.
Lekarze zazwyczaj decydują, czy dana osoba ma błonicę, szukając typowych oznak i objawów. Mogą pobrać wymaz z tyłu gardła lub nosa i przetestować go pod kątem bakterii powodujących błonicę. Lekarz może również pobrać próbkę z otwartej rany lub wrzodu i spróbować wyhodować bakterie. Jeśli bakterie rosną i wytwarzają toksynę (truciznę), lekarz może mieć pewność, że pacjent ma błonicę. Jednak rozwój bakterii wymaga czasu, dlatego ważne jest, aby natychmiast rozpocząć leczenie, jeśli lekarz podejrzewa błonicę dróg oddechowych.
Leczenie błonicy obejmuje:
- Stosowanie antytoksyny błonicy, aby powstrzymać toksynę wytwarzaną przez bakterie przed uszkodzeniem organizmu. Zabieg ten jest bardzo ważny przy infekcjach błonicy dróg oddechowych, ale rzadko jest stosowany przy infekcjach błonicy skóry.
- Używanie antybiotyków do zabijania i pozbycia się bakterii. Jest to ważne zarówno w przypadku infekcji błonicy w układzie oddechowym, jak i na skórze.
Osoby z błonicą zwykle nie są już w stanie zarażać innych 48 godzin po rozpoczęciu przyjmowania antybiotyków. Jednak ważne jest, aby zakończyć przyjmowanie pełnego cyklu antybiotyków, aby upewnić się, że bakterie zostały całkowicie usunięte z organizmu. Po tym, jak pacjent zakończy pełne leczenie, lekarz przeprowadzi testy, aby upewnić się, że bakterie nie znajdują się już w ciele pacjenta.
Źródło
https://www.cdc.gov/diphtheria/about/photos.html
Jeśli chcesz przeczytać inne ciekawe wpisy kliknij linki poniżej
Tajemnicza choroba objawiająca się bólem brzucha - Zespół ucisku pnia trzewnego (MALS)
12 Domowych sposobów na nieżyt nosa oraz dolegliwości alergiczne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz